Özgeçmiş

Doc. Dr. Hacı Hasan ABUOĞLU

Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı

Doç. Dr. Hasan Abuoğlu 1977 yılında Konya’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Konya’da tamamladı.

Tıp Eğitimi :

1994 yılında girdiği Selçuk Üniversitesi, Tıp Fakültesi’ni 2000 yılında bitirdi.

Uzmanlık Eğitimi :

2003 – 2009 yılları arasında Medeniyet Üniversitesi, Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Genel Cerrahi Anabilim Dalında ihtisasını tamamladı ve 2009 yılında Genel Cerrahi Uzmanı ünvanını aldı.

Genel Cerrahi Uzmanlığı ihtisasının ardından mecburi hizmetini 2012 yılında Kars – Sarıkamış Devlet Hastanesi Başhekimi olarak tamamladı.

2012’de Haydarpaşa Numune Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği’nde Karaciğer Transplantasyonu ekibine katıldı. Burada bir çok başarılı cerrahi operasyona imza attı. Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ Nakli Bölümünde mesul müdür olarak çalıştı.

2012 yılında Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi organ transplantasyon ekibiyle çalışmaya ekibiyle çalışmaya başladı ve Bariatrik ve Metabolik Cerrahi alanlarında çeşitli seminerlere katılarak akademik çalışmalarına devam etti.

2014 yılında 6 aylık süre ile Amerika Birleşik Devletleri’nde Cleveland Clinic Hepatopank Reatobilier ve Karaciğer Transplantasyon Servisi’nde ve Cleveland Clinic’te araştırmacı olarak çalıştı. Bu sürelerde Renal Transplantasyon ekibiyle kısa süreli çalıştı ve Renal Transplantasyon ameliyatlarında görev aldı.

İleri Laparoskopik Cerrahi, kolon ve Mide Tümörleri, Hepatobilier Cerrahi, Sürrenal Cerrahi ve Fıtık Cerrahisi alanlarında çalışmalar yaptı.

2019 yılında Üniversitelerarası Kurul tarafından Genel Cerrahi Doçenti ünvanı verildi.

2021 yılında İstanbul Reyap Hastanesinde çalıştı. Yurtiçi ve yurtdışından gelen birçok obezite ve diyabet hastasının ameliyatlarını gerçekleştirdi.

2021 yılında Marmara Cerrahi – Obesity Clinic İstanbul adıyla Obezite Cerrahisi dalında uluslararası sağlık kliniğini kurdu. Bariatrik ve Metabolik cerrahi ile ilgili operasyonları yürüterek obezite cerrahisi alanında çalışmalarına devam etti.

Doç. Dr. Hasan Abuoğlu, Türk Tabipler Birliği, İstanbul Tabipler Odası başta olmak üzere birçok ulusal ve uluslararası Obezite Cerrahi kuruluşuna üyedir. Obezite Cerrahisi ile ilgili, dünyanın farklı şehirlerindeki sempozyumlara katılmakta ve gösteri ameliyatları yapmaktadır.

Doç. Dr. Hasan Abuoğlu kendisinin geliştirdiği 4L Technic obezite cerrahisi tekniği, dünyanın farklı ülkelerindeki cerrahlar tarafından eğitim amacıyla takip edilmekte ve dünyanın bir çok ülkesinden gelen hastalar üzerinde uygulanmaktadır. Bu teknik sayesinde hastalar obezite cerrahisi sonrasında ağrısız, acısız, kanamasız ve muhtemel kayıp kaçak risklerinin tamamen ortadan kaldırıldığı konforlu bir tedavi süreci yaşamaktadırlar.

Doç. Dr. Hasan Abuoğlu bugüne kadar 5000’in üzerinde obezite cerrahisi operasyonuna katılmıştır.

2021 yılından bu yana çalışmalarını, İstanbul’daki muayenehanesinde ve anlaşmalı hastanelerinde, kurucusu olduğu Marmara Cerrahi (Obesity Clinic İstanbul) adı altında sürdürmektedir.

Doç. Dr. Hasan Abuoğlu çok iyi derecede İngilizce ve Almanca bilmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

SERTİFİKALAR