Tüp Mide Ameliyatı (Mide Küçültme)

Tüp Mide Ameliyatı

Tüp Mide Ameliyatı (Mide Küçültme Ameliyatı)

Mide Küçültme Ameliyatı: Sağlıklı Yarınlar için Modern Çözüm

Tüp mide ameliyatı, obeziteyle mücadelede en sık tercih edilen ve etkili cerrahi yöntemlerden biridir. Tıp literatüründe sleeve gastrektomi olarak adlandırılan bu ameliyat, mide küçültme işlemiyle gerçekleşir ve kilo kaybını destekler.

Tüp mide ameliyatında, büyük kesi olmadan laparoskopik cerrahi yöntemiyle karın ön duvarından yaklaşık 0,5 cm'lik delikler aracılığıyla girilir. Midenin yüzde 80'lik kısmı alınarak, geriye kalan yüzde 20'lik kısım tüp şeklinde bırakılır. Bu nedenle ameliyata "tüp mide" adı verilir. Fundus bölümünün alınmasıyla açlık hormonunun salgılandığı kısım da etkilenir, bu da açlık hissini azaltır.

Ameliyatın avantajlarından biri, emilim azaltıcı etkiye sahip olmasıdır. Mide hacmi küçüldüğü için kişi daha az yemek tüketir, aynı zamanda mide bypass'ı kadar olmasa da emilim azaltıcı bir etki gösterir.

Ameliyat Öncesi Hazırlık:
Obezite ameliyatları öncesi belirlenen kriterlere uymak önemlidir. Dünya Sağlık Örgütü'nün vücut kitle indeksi (VKİ) verilerine göre değerlendirme yapılır. VKİ'nin 40 ve üzeri olması, ameliyat için uygunluğu gösterir. Ek hastalıklar varsa 35 ve üzeri VKİ de yeterlidir. Ayrıca, ameliyat adayının 11 yaşın üzerinde olması, alkol sorunu olmaması ve akli melekelerinin yerinde olması gereklidir.

Tüp mide ameliyatı, sağlıklı bir yaşam için atılan önemli bir adımdır. VKİ hesaplaması ve detaylı bilgi için bize ulaşabilir, sağlıklı yarınlarınıza ilk adımı atabilirsiniz.

Bu cerrahi operasyonda midenin içine herhangi bir tüp veya başka yabancı bir cisim yerleştirilmez.

Mide küçültme ameliyatı (Tüp mide ameliyatı), laparoskopik (Kapalı) yöntemle yapılmakta olup ameliyat süresi yaklaşık bir ile bir buçuk saattir. Laparoskopik yöntemin avantajı; hastanın iyileşme sürecini kısaltması ve ameliyat komplikasyonlarını azaltmasıdır.

Tüp Mide Ameliyatı (Mide Küçültme Ameliyatı)

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tüp mide ameliyatında açık kesi yapılmadan, karın ön duvarından açılan yaklaşık 0,5 – 1 cm’lik 3 veya 4 delik aracılığıyla midenin yüzde 80’lik kısmı alınır. Kalan yüzde 20’lik kısım bir tüpe benzediği için tüp mide ameliyatı adı verilmiştir. Yapılan bu kapalı girişime laparoskopik cerrahi denir.

Tüp mide ameliyatının en önemli noktası, mide alınırken stampler ile titanyum zımbalarla kapatılır ve ikinci bir dikiş ile muhtemel kanamaların ve kayıp kaçağın önüne geçilir. Kontrollerin ardından ameliyatın başında gönderilen tüp çıkarılır ve kesiler estetik dikiş ile dikilir. Drenaj kullanılmaz. Bu sayede hasta daha ağrısız ve kanamasız bir süreç yaşar.

Tüp Mide ile Kilo Kaybı Nasıl Sağlanır?

Tüp mide ameliyatı sonrası mide hacmi küçülür. Bununla birlikte mideden salgılanan açlık hormonu üzerinde de ciddi etkileri olur. Hastaların yemeğe karşı olan isteği azalır ve açlık hissinde ciddi bir azalma yaşanır. Bunun sonucu olarak hasta kilo vermeye başlar.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Ameliyat olacak hastanın Dünya Sağlık Örgütünün belirlediği vücut kitle indeksi (VKİ) kriterlerine uyması gerekir. Vucut Kitle İndeksi(VKİ); kişinin boyunun (cm) ağırlığının (kg) karesine bölünmesiyle elde edilir. Hesaplanan vücut kitle indeksi sonucu hasta; obez (30-35 arası), aşırı obez (35-40 arası) veya morbid obez (40’dan fazla) sınıflarından birinde ise Obezite Cerrahisi tedavilerinden faydalanabilir.

+Tüp mide ameliyatına uygun olması için hastanın vücut kitle indeksinin 35 ve üstü bir değere sahip olması gerekir.

 1. Vücut kitle indeksi (VKİ veya BMİ) 40 kg/ m² üzerinde morbid obez hastalar ile,
 2. Vücut kitle indeksi (VKİ veya BMİ) 35-40 arasında olan ve obeziteye bağlı hipertansiyon, uyku apnesi, tip 2 diyabet gibi rahatsızlıkları olan hastalardır.

+Tüp mide ameliyatının uygulandığı yaş grubu 18-65 arasında olan hastalardır.

+18 yaş altı obez hastaların tüp mide ameliyatı olabilmesi için hekim kararı ve ebeveyn onayı şarttır.

+65 üstü obez hastalar için yine hekimler tarafından hastanın sağlık durumu ve ameliyatın gerekliliği değerlendirmeye alınır.


Tüp Mide Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Nasıl Beslenilmelidir?

İlk 15 Gün

 • Sıvı Besinler: Su, et suyu, tavuk suyu gibi tanesiz ve yağı alınmış sıvılar tercih edilmelidir.
 • Laktozsuz Süt: Az yağlı süt ürünleri önerilir.

İkinci 15 Gün

 • Püre Tarzı Besinler: Sindirimi kolaylaştırılmış, ezilmiş besinler tüketilmelidir.
 • Katı Gıdalar: Bu süreçte katı gıdadan kaçınılmalı, ikinci aydan itibaren başlanmalıdır.

Genel Öneriler

 • Protein ve Düşük Kalori: Az miktarda, protein içeriği yüksek ve kalorisi düşük besinler tercih edilmelidir.
 • Meyve ve Sebzeler: Püre haline getirilip tüketilmelidir.
 • Tokluk Hissi: Tokluk hissi oluştuğunda öğün sonlandırılmalıdır.
 • Gazlı İçecekler: Tamamen uzak durulmalıdır.

Bu beslenme planı, ameliyat sonrası sağlıklı ve dengeli bir şekilde iyileşmenize yardımcı olacaktır

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Normal Yaşama Ne Zaman Dönülür?

Tüp mide ameliyatı yapılırken hekimler tarafından karın kasları ve zarları kesilmez. Bu sayede hasta, ameliyat sonrası ciddi ağrılar yaşamaz. Tüp mide ameliyatından sonra hasta, aynı gün yürümeye başlar. İlk gün hastada, gerginlik ve basınç hissi görülebilir. Ağrı kesicilerle bu durumun önüne geçilebilir. Tüp mide ameliyatı başarılı geçen hastalar, ameliyattan beş gün sonra iş yaşamlarına dönebilirler. Ancak; ameliyat sonrasında beslenme kurallarına uyulması çok önemlidir.

Tüp Mide Ameliyatı Olanlar Ameliyat Sonrası Kaç Kilo Verir?

Ameliyattan bir yıl sonra hastalar fazla kilolarının yüzde 60’ını kaybederler.

Sağlıklı beslenme planı uygulayan, diyetisyenin tavsiyelerine uygun beslenme alışkanlıkları geliştiren ve düzenli egzersizler yapan hastalar, iki yıl içerisinde kilolarının yaklaşık %80’ninden kurtulmaktadırlar.

Tüp mide ameliyatından sonra özellikle mineral ve vitamin desteğinin alınması gerekir. Mide küçültme ameliyatı zaman içerisinde etkisini kaybederse, yani mide yine aşırı beslenme sonucunda büyürse, bu kez başvurulacak yeni ameliyat yöntemi gastrik bypass olacaktır.

Tüp mide ameliyatı olan hastalar arasında yeniden kilo alma oranı yüzde 15 civarındadır. Hastanın kilo almasını engellemek için, hasta yakından takip edilmelidir. Tüp mide ameliyatı olmuş kişi, aynı zamanda diyetisyenlerin takibi altına alınmalıdır.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Vücutta İz Kalır mı?

Tüp mide ameliyatı, laparoskopik (Kapalı) olarak gerçekleştirilen bir operasyondur. Kesiler küçük olduğu için dikiş izi sorunu ile karşılaşılmaz. Yara iyileştikten sonra yara izini azaltmak için krem ​​kullanılması önerilir.

Bu ameliyatın gerçekleştirilebilmesi için en az sayıda kesi açılmaya çalışılır. Bunun için 3 veya 4 kesiye ihtiyaç vardır. Dördüncü kesinin açılıp açılmayacağına ameliyat sırasında karaciğer boyutuna göre karar verilir.

Bu kesiler 0,5 cm ile 1 cm arasında değişmektedir. Kesi izleri yavaş yavaş iyileşecektir estetik dikişler sayesinde deri bütünlüğü bozulmadan maksimum derecede iz kaybı beklenir.

Tüp Mide Ameliyatının Avantajları Nelerdir?
 • Mide boyutu küçüldüğü için daha az gıdayla doyma sağlanır.
 • Açlık hormonunun (ghrelin) salgılandığı fundus bölümünün çıkarılmasıyla yeme isteği azalır.
 • Çoğu obezite ameliyatına göre süresi daha azdır. Ameliyat ortalama 1 saat sürer.
 • Hastanede daha az yatış gerektirir.
 • Vücuda yerleştirilen bir yabancı cisim yoktur.
 • Bagırsaklarda emilime müdahale edilmez. Bu nedenle vitamin ve mineral eksiklikleri daha az oluşur.
 • Bağırsaklara dokunulmadığından besinler normal hızda sindirilir.
 • Bir yıl gibi bir sürede fazla kiloların % 60-80 oranında kaybedilmesi sağlanır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Hangi Spor Önerilir?

Tüp mide ameliyatı sonrasında en iyi spor; yürüyüş ve yüzmedir.

Yürüyüş

Yürüyüş, ameliyat sonrası ilk aşamalarda en güvenli ve etkili egzersizdir. Kan dolaşımını artırır ve iyileşme sürecine katkıda bulunur.

Yüzme

Yüzme, düşük darbe etkisi sayesinde eklemler üzerinde minimal stres yaratır ve tüm vücut kaslarını çalıştırır.

Hafif Aerobik Egzersizler

Başlangıç seviyesinde hafif aerobik egzersizler, kardiyovasküler sağlığı destekler ve kilo kaybını hızlandırır.

Pilates

Pilates, esneklik ve kas gücünü artırırken, stresi azaltmaya yardımcı olur.

Bu egzersizlerle tüp mide ameliyatı sonrası sağlıklı bir şekilde kilo vermek ve formda kalmak mümkündür. Kişisel sağlık durumunuza uygun bir spor programı için mutlaka doktorunuza danışın.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kaç Gün Hastanede Kalınır?

Toplam 3 gün hastanede kalınır. Kesilerin pansumanları ve su ile beslenme sürecinde serum desteği almak için 3 gün hastanede kalmak gereklidir. 3 gün sonra yapılan muayene ile herhangi bir komplikasyon yoksa hasta taburcu edilir.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp

Formu Doldurun

Biz Sizi Arayalım