Revizyon Ameliyatı

revizyon-cerrahisi

Revizyon Ameliyatı

Revizyon ameliyatı, daha önce uygulanan obezite cerrahisi sürecinin ardından hasta kilo veremez veya kilo almaya devam ederse uygulanan bir ameliyattır.

Mide hacminin küçülmesi yanında mideden salgılanan açlık hormonu üzerinde ciddi etkisi bulunur. Yemeğe karşı olan istek azalır, kişilerin açlık hissinde ciddi bir azalma yaşanır. Revizyon ameliyatı ortalama 1,5 saatte gerçekleşmektedir.

Revizyon Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Mide Revizyon ameliyatında en fazla merak edilen konulardan bir tanesi de ameliyatın kimlere ve hangi yaş grubuna uygun olduğudur.

Vücut kitle indeksi 40 kg/ m² üzerinde yani morbid obez olanlar ile,
Vücut kitle indeksi 35-40 arasında olan ve aşırı şişmanlığa bağlı hipertansiyon, uyku apnesi, tip 2 diyabet gibi rahatsızlıklar yaşayanlar için uygundur.
Mide revizyon ameliyatının uygulandığı yaş grubu 18-65 arasıdır. Ameliyat için uygun olması için kişinin vücut kitle indeksinin 35 ve üstü bir değere sahip olması gerekir. 18 yaş altı durumlarda mide ameliyatının uygulanması için hekim kararı ve ebeveyn onayı şarttır. 65 yaş üstü durumlar için bireyin sağlık durumu ve ameliyatın gerekliliği değerlendirmeye alınır.

Revizyon Ameliyatından Sonra Kaç Kilo Verilir?

Revizyon ameliyatı olan hastalar, bu süreçten 1 yıl sonra kilolarının yüzde 60’ını kaybetmiş olurlar. Sağlık beslenme planı uygulayan ve düzenli egzersizler yapan hastalar, 2 yıl içerisinde kilolarının yaklaşık yüzde 80’lik kısmından kurtulmaktadır. Revizyon ameliyatından sonra vitamin ve mineral desteğinin alınması şarttır. Uzun süreler sonunda ameliyatı etkisini kaybederse, başvurulan yeni ameliyat yöntemi gastrik bypass olmaktadır. Mide revizyon ameliyatı sonrası yeniden kilo alma oranı yüzde 15 seviyesindedir. Kilo alımına engel olmak için hasta yakından takip edilmelidir. Hasta aynı zamanda psikolog ve diyetisyenlerin takibi altına alınır.

Revizyon Ameliyatı Sonrası Normale Dönüş Süreci Nedir?

Revizyon ameliyatında karın kasları ve zarları kesilmemesi sebebiyle ameliyat sonrası ciddi ağrılar yaşanmaz. Revizyon ameliyatından sonraki akşam yürümeye başlanır. Hastada ilk gün gerginlik ve basınç hissi olabilir, ağrı kesicilerle bu durum giderilmektedir. Ameliyatı başarılı geçen hastalar 5 gün sonra iş yaşamına dönebilir. Ameliyat sonrası süreç içerisinde beslenme kurallarına uyulması oldukça önemlidir.

Revizyon Ameliyatından Sonra Nasıl Beslenilmeli?

Revizyon ameliyatından sonra beslenme tarzı değişikliği en önemli adımdır. Revizyon ameliyatı sonrası beslenmede dikkat edilmesi gerekenler kurallar bulunur.

Gazlı içecekler ömür boyu yasaktır.
Revizyon ameliyatından sonra ilk 10-14 gün sıvı beslenilir.
Sıvı ve katı gıdalar bir arada tüketilmemelidir.
Ameliyat sonrası az miktarda beslenme ile doyulabildiği için bu besinlerin yüksek kaliteli gıdalar olması gerekir. Tavuk, balık, yumurta, peynir, yoğurt gibi protein ağırlıklı beslenilmelidir.
Revizyon ameliyatı sonrası B12 vitamini hap şeklinde kullanıldığında yeterince emilemeyebilir. Bu durumda B12 takviyesi dilaltı hap veya iğne olarak kullanılabilir

Sebze, yeşillik, meyve ve kuruyemiş beslenme düzeninde her zaman bulunmalıdır.
Uzman bir diyetisyen ve gerekirse endokrin uzmanı beslenme düzenini kontrol etmelidir.
Revizyon ameliyatında hastanın doktoruna güveni ve aklındaki soruların cevaplarını tam olarak almış olması çok önemlidir. Bu alanda yıllarca çalışmış ve araştırma yapmış obezite tedavisinin en çok aranan doktorları ve gözetiminde sorunsuz bir ameliyat geçirmek ve ameliyattan önce sorularınızın hepsine cevap almak için bizi arayabilirsiniz.

Türkiye’den, Avrupa’dan ve dünyanın bir çok ülkesinden gelen hasatalarına, modern teknolojilerlerle donatılmış, dünya standartlarında hizmet veren İstanbul’daki anlaşmalı özel hastanelerimizde, en yeni yöntemlerle obezite cerrahisi tedavilerini uygulayan doktorumuz; Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Hasan ABUOĞLU hasta kabülüne devam etmektedir.

Siz de, fazla kilolarınızdan kurtularak normal sağlığınıza kavuşmak için bizi arayın!

Birlikte Başarabiliriz!

Obezite Kaderiniz Olmasın!

Formu Doldurun

Biz Sizi Arayalım