Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Mide küçültme ya da diğer adıyla tüp mide ameliyatı kısaca "kişinin midesinin %80’lik kısmının çıkarılarak geriye muz kadar küçük bir tüp mide bırakılması" olarak tanımlanabilir.

Tüp mide Ameliyatı Nedir?

Mide küçültme ameliyatı olarak da bilinen bu ameliyat obezitenin olumsuz etkileriyle savaşmak için en kesin yol. Bu ameliyat ile midenin bir kısmı alınıyor ve bu sayede hastanın daha az yiyerek kilo vermesi sağlanıyor.

Obezite çağımızın en büyük sorunlarından bir tanesi. Fast food beslenme biçiminin artması ve hareketsiz yaşam obezitenin artışına katkı sağlıyor. Ülkemizde de obezite oranları oldukça yüksek. Dünya Sağlık Örgütü’nün açıkladığı oranlara göre Türkiye, obezitede Avrupa’da birinci sırada. Obezite birçok açıdan kormetik bir sorun olarak algılansa da aslında bundan çok daha fazlası. Kardiyovasküler hastalıklar başta olmak üzere birçok sistemik sorun obezitenin sonucu olarak ortaya çıkabilir. Bu nedenle obeziteden kurtulmak uzun ve sağlıklı yaşam için mutlaka gerekli. Obeziteden kurtulmak için diyet ve egzersizin yeterli olmadığı durumlarda da cerrahi devreye giriyor. Tüp mide ameliyatı da günümüzde en çok kullanılan obezite ameliyatlarından bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor.

tup-mide-ameliyati-nedir


Tüp Mide (Mide Küçültme) Ameliyatı Nedir?


Mide küçültme ya da diğer adıyla tüp mide ameliyatı kısaca "kişinin midesinin %80’lik kısmının çıkarılarak geriye muz kadar küçük bir tüp mide bırakılması" olarak tanımlanabilir. Bu ameliyatta mide yemek borusuyla birleştiği noktadan, on iki parmak bağırsağıyla birleştiği noktaya kadar kesilerek çıkarılır. Bu işlemin ardından midenin hacmi 150-200 cc’ye kadar küçülür.

Bu ameliyatın amacı hastanın küçük bir mide hacmiyle daha çabuk doyar ve daha hızlı kilo verir. Ayrıca bu ameliyatta midenin ghrelin (iştah hormonu) salgılayan kısmı kesilip aldığı için iştah da azalır. Bu sayede hastalar daha az yeme isteği duyar ve daha az yiyerek kilo verir. Mide küçültme ameliyatı günümüzde en çok kullanılan bariatrik cerrahi yöntemlerinden bir tanesidir.


Kimler Tüp Mide Ameliyatı Olabilir?


Obezitenin ilk çözümü diyet ve egzersizdir. Ancak diyet ve egzersizden fayda görmemiş kişilere cerrahi çözümlerin kapıları açılır. Tüp mide ameliyatı olmak için 18-60 yaş aralığında olmak gerekir. Bu ameliyat için beden kitle endeksi de önemlidir. Beden kitle endeksi 35 kg/m2 olan kişiler bu ameliyat için adaydır. Ayrıca beden kitle endeksi 30 kg/m2 üzerinde olup ek hastalığı olan kişiler için de ameliyat gereklidir.

Tüp Mide Ameliyatı ile sağlığına kavuşmuş bir hastamızın videosunu izleyin.


Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?


Mide küçültme ameliyatı olarak da bilinen bu ameliyat laparoskopik cerrahi yöntemi ile yapılır. Bu nedenle ameliyat sonrasında dikiş alanlarınız oldukça küçüktür. Yaklaşık 1-2 saat süren bu ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirilir.


Karın bölgesinde küçük bir kesi ile yağpılan bu yöntem açık cerrahi içermediği için hasta için daha avantajlıdır. Ameliyattan sonra 4-5 saat içerisinde ayağa kalkmanız mümkün olur. Hastanede takip amacıyla birkaç gece kaldıktan sonra normal hayatınıza da yavaş yavaş dönebilirsiniz.


Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Ağrı Olur Mu?


Genel anestezi altında ve laparoskopik cerrahi ile yapılan tüp mide ameliyatı, birçok cerrahi yönteme göre oldukça güvenilir bir yöntemdir. Minimal bir kesi ile yapılan bu ameliyat sonrası ağrı şikayeti de pek rastlanmaz. Hastalar bu ameliyatın ardından kısa sürede ayağa kalkabilir ve normal hayata dönebilirler.


Tüp Mide Ameliyatının Riskleri Nelerdir?


Her türlü cerrahi işlem az ya da çok miktarda risk içerir. Tüp mide ameliyatı da az da olsa risk içerir. Bu ameliyar sonrasında enfeksiyon gibi yara yeri sorunları ya da kaçak gibi ameliyat sorunları oluşabilir. Tüp mide ameliyatından sonra midede kaçak olma ihtimali %1’den düşüktür. Bu gibi komplikasyonlarda doktorunuz derhal devreye girerek gerekli uygulamaları yapabilir.


Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme


Mide ameliyatınızdan sonra başarılı şekilde kilo verebilmek için çeşitli beslenme kurallarına uymanız gerekir. Ameliyattan sonra ilk aşamada sıvı gıdalar tüketmeniz gerekir. Az yağlı süt gibi yağ oranı az protein oranı yüksek gıdalar bu süreçte sizin için uygun olacaktır. Bu aşamada doktorunuzun tavsiyelerine uymanız gerekir.


İlk 2 ay yavaş yavaş sıvı gıdadan katı gıdaya geçiş yapılır. Protein ve vitaminden zengin beslenme bu aşamada önemlidir. Meyve ve sebze püreleri size bu aşamada yardımcı olacaktır. Tüp mide ameliyatı sonrasında beslenmenin ameliyatınızın başarısını ve kilo vermenizi doğrudan etkiler. Bu nedenle ameliyat sonrasında doktorunuzun tavsiyelerini dinlemeniz ve diyetinize uymanız oldukça önemlidir.


Tüp Mide Ameliyatı İle Kaç Kilo Verilir?


Ameliyatınızdan sonra kaç kilo vereceğiniz diyetinize uymanıza ve hareketsiz yaşam biçiminizi değiştirmenize bağlıdır. Uygun diyet ve egzersiz programlarıyla tüp mide ameliyatı ile kiloların %60’ından kurtulmak mümkündür. Bazı hastalarda daha fazla kilo kayıpları da görülebilmektedir. Uygun beslenme ve egzersiz ile tüp mide ameliyatının müthiş sonuçlarını görmeniz kaçınılmaz olacaktır.


Ameliyat Sonrası Verilen Kilolar Tekrar Alınır Mı?


Mide küçültme ameliyatı kilo vermek için en kesin yöntemlerden biridir. Ancak bu ameliyatı beslenme ve egzersiz ile desteklemek gerekir. Bu ameliyat kilolarınızdan kurtulmanız için yalnızca bir başlangıçtır. Ameliyat sonrasında eski sağlıksız alışkanlıklarına geri dönen hastaların tekrar kilo aldığı görülebilmektedir.

Formu Doldurun

Biz Sizi Arayalım