Obezite Cerrahisi

Obezite Cerrahisi

Obezite cerrahisi, vücut kitle indeksi yüksek olan kişilerde kilo verilmesi amacı ile yapılan ameliyatlardır. Yapılan diyet, egzersiz ve ilaç tedavileri karşısında obezitenin önüne geçilememesi durumunda obezite cerrahisi uygulanabilmektedir.

OBEZİTE CERRAHİSİ NEDİR?

Obezite cerrahisi, vücut kitle indeksi yüksek olan kişilerde kilo verilmesi amacı ile yapılan ameliyatlardır. Obezite cerrahisinde birçok ameliyat çeşidi vardır. Hastalar açısından hiçbir zaman obezite cerrahisi ilk tercih olmamalıdır. Yapılan diyet, egzersiz ve ilaç tedavileri karşısında obezitenin önüne geçilememesi durumunda obezite cerrahisi uygulanabilmektedir.

Obezite Cerrahisi Kimlere Uygulanabilir?

Cerrahi yöntemlere başvurulmadan önce tüm tedavi yöntemlerinin uygulandığı ancak başarılı sonuçların alınamadığı kişilerde obezite cerrahisi uygun bir yöntemdir. Hastalar cerrahi işlemler öncesinde tam anlamı ile tüm birimler tarafından değerlendirilmeli, sağlık durumları kalem kalem incelenmeli, anestezi açısından elverişli olup olmadıkları belirlenmeli ve obezite cerrahisine bu şekilde karar verilmelidir. Aynı şekilde, diyabet rahatsızlığı kontrol altına alınamayan 30-35 arası vücut kitle indeksine sahip kişilere de cerrahi operasyonlar uygulanabilmektedir.

Obezite Cerrahisinde Uygulanan Ameliyat Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte, obezite cerrahisinde de çeşitli ameliyat teknikleri uygulanmaya başlamıştır. Bu ameliyatların seçimi hasta durumu değerlendirilerek hekim ve hastanın ortak kararı ile verilmektedir.

Mide Balonu

Obezite cerrahisinde kilo vermeye yardımca teknikler arasında en basit yöntem mide balonu operasyonlarıdır. Mide balonu yönteminde endoskop yardımı ile, mideye sıvı veya hava doldurulan bir balon hafif anestezi yardımı ile yerleştirilmektedir. Yaklaşık olarak 15-20 dakika arasında sürmektedir. Bu yöntem ile midenin kapasitesi düşürülerek çabuk doyma sağlanmaktadır. Bu yöntem ile hastalar kısa bir sürede 8-10 kilo verebilmektedir. Ancak mide balonu, midede 6-12 ay kalmakta ve endeskopik bir müdahale ile çok kısa bir sürede çıkarılmaktadır. Bu yöntemi tercih eden hastalar, beslenme şekillerini tamamen değiştirmeli ve düzenli beslenmeye dikkat etmelidir. Aksi halde verilen kiloların tekrar alınması kaçınılmaz bir hal almaktadır.

Tüp Mide

Tüm dünya genelinde zayıflamak adına en sık başvurulan yöntemlerin başında tüp mide ameliyatları gelmektedir. Tüp mide operasyonları ile midenin büyük bir kısmı çıkarılır ve mide tüp haline getirilir. Kişilerin gıda alımı azalır. Tüp mide ameliyatları kapalı yöntemlerle uygulanan 1,5-2 saat süren operasyonlardır. Ortalama olarak hastanede yatış süresi ise iki üç gün kadardır. Ameliyatın ardından hastalar iki hafta kadar sıvı beslenerek, kademe kademe katı gıdaya geçmektedir. Ayrıca operasyonların ardından vitamin ve mineral desteği gerekebilmektedir. Tüp mide ameliyatlarında alınan midenin fundus bölgesi ile Gherlin hormonunun salınımı engellenmektedir. Böylelikle iştahı azalan kişilerin 1 yıl içinde kilolarının büyük bölümünü vermeleri hedeflenmektedir.

Tüp mide ameliyatı hakkında daha detaylı bilgi için web sitemizde yer alan tüp mide ameliyatı yazımıza göz atabilirsiniz.

Gastrik By-Pass Ameliyatı

Gastrik By-Pass ameliyatlarında mide temel olarak iki parçaya ayrılmaktadır. Bu parçalardan biri büyük diğeri küçüktür. Oluşturulan bu küçük mide ile ince bağırsak onikiparmak bağırsağı atlanarak birleştirilmektedir. Böylece kişinin kalori alımının kısıtlanması ve yenilen besinlerin emiliminin azaltılması hedeflenmektedir. Bu operasyonlar günümüzde kapalı ameliyat olarak bilinen laparoskopik yöntemlerle başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Bu cerrahi operasyon sonrası kilo verimi 1,5 yıl kadar devam edebilmektedir. Ancak yine hasta disiplini ve dengeli beslenme oldukça önemlidir.

Duodenal Switch

Metabolizmayı doğrudan etkileyen bu yöntem oldukça fazla kilo kaybına neden olmaktadır. Bu operasyon ile hastaların gıda alımı azaltılırken, alınan gıda emiliminin de düşürülmesi sağlanmaktadır. Aşırı kilolara bağlı diyabet, kolestrol, yüksek tansiyon hastalıklarının tedavisinde başvurulan etkili bir yöntemdir. En etkili obezite cerrahi uygulaması olmasına karşın, ameliyat sonrası oluşan yüksek risk ve komplikasyonlar sebebiyle çok sık tercih edilmemektedir.

Mini Gastrik By-Pass

Mini gastrik By-Pass ameliyatları gastrik bypass ameliyatlarından çok daha kolay uygulanabilen operasyonlardır. Ameliyat süresi çok daha kısa ve mali olarak çok daha uygundur. Üstelik bu cerrahi uygulamanın tip 2 diyabeti olan hastalarda etkinliği oldukça başarılıdır. Ancak tüm bunların yanında dezavantajlarıça mevcuttur. Bunlardan en önemlisi hastaların uzun süre vitamin takviyesine ihtiyaç duymaları ve midenin endoskopik olarak görüntülenememesidir.

Formu Doldurun

Biz Sizi Arayalım