Ameliyata Hazırlık Sürecinde Neler Yapıyoruz?

Ameliyata Hazırlık Sürecinde Neler Yapıyoruz?

Obezite ameliyatlarında hazırlık dönemi de, en az genel cerrahın deneyimi ve uygun hastaya uygun operasyonu belirlemek kadar önemlidir.

Ön Tetkikler

Obezite ve Diyabet Cerrahisi olmaya karar veren hastalarımız, anlaşmalı olduğumuz Özel hastanemize, gerekli tahlil ve tetkikler için randevu saati alınarak gönderilir ve o gün içerisinde sonuçlarını alır.

Ameliyat öncesinde yapılan tetkikler şunlardır:

  • Detaylı kan testleri
  • EKG
  • Akciğer Filmi
  • Covid testi
  • Üst Batın Tomografisi
  • Dahiliye, Kardiyoloji Hekim Kontrolleri
  • Detaylı Ağırlık Ölçümleri

Ayrıca hastanın anestezi alması ile ilgili bir engel olup olmadığı anestezi doktoru tarafından değerlendirilir.

Bu gönderiyi Instagram'da gör

Doc. Dr. Hasan Abuoğlu (@docdrhasanabuoglu)'in paylaştığı bir gönderi

Ön tetkik Sonuçlarının Değerlendirilmesi

Ön tetkikler sonuçları, hastanın tetkiklerinin yapıldığı gün sonuçlanır. Ameliyata engel bir durumda hasta operasyona alınmaz ve doktorun uygun gördüğü tedaviye hastanında onayı ile başlanır. Ameliyata engel bir durum olmaması durumunda ise, hasta genellikle tetkiklerinin yapıldığı gün ve/veya bir gün sonrasında ameliyata alınır.

Operasyon Öncesi Diyet

Operasyon öncesinde verilmesi gereken kilo oranı hastanın güncel kilosu ve genel durumuna göre belirlenir. Karaciğer yağlanması durumunda (2-4 hafta) karaciğer küçültücü diyet uygulanmaktadır.

Bu kısa süreli diyet sonrası hastanın belirlenen kiloya ulaşması hedeflenir.

Özel Hastanede Yatış Süresi

Ameliyat sonrası hastalarımız, 2 ile 3 gün içerisinde taburcu olmaktadırlar.

Yurtdışından Gelen Hastalar

Planlanan operasyon günü, ameliyat saatinden 1 saat öncesinde hastaneye girişlerini gerçekleştirirler.

Ameliyat sonrası toplam yatış süresi 3 gecedir. Hastaneden taburcu edilen hastalarımız, 4 gün boyunca Türkiye’de belirlenen otel ve veya yakınlarında kalır ve Türkiye’den çıkış yapmadan önce tekrar bir muayene gerçekleştirilir.

İşe Dönüş Süresi

Hastanın mesleğine göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Ağır fiziki şartlarda çalışmıyorsa, hastalar 7-10 gün içinde işlerine devam edebilirler.

  • Tıbbi detayların paylaşılması Doktor ile iletişimin sıkı bir şekilde gerçekleşmesinin önemli olduğu kadar iletişimin içeriği de dikkate alınması gereken bir konudur. Tüp mide ameliyatı öncesi hastanın doktoruna tüm tıbbi geçmişini aktarması gerekmektedir. Hasta açısından önemsiz görülen detaylar bile ameliyat için oldukça büyük önem taşıyan bilgileri içerebilmektedir. Bu yüzden hastanın geçirmiş olduğu ameliyatları, kullandığı veya halen kullanmakta olduğu ilaçları, varsa bağımlılıklarını detaylıca paylaşması gerekmektedir. Tıbbi detayların paylaşılması halinde tüp mide ameliyatı için uygun bir plan oluşturulabilmekte ve birtakım risklerin önüne geçilebilmektedir.

Formu Doldurun

Biz Sizi Arayalım