Mide Botoks

Mide Botoks

Mide botoksu dünya genelinde yılladır uygulanan bir işlemdir. Ameliyatsız  (endoskopik)  olarak uygulanan, midenin iştah ve açlık üzerinde etkili olan sinir ve kaslarını geçici olarak etkisiz hale getirmeyi amaçlayan ameliyatsız bir obezite ile mücadele yöntemidir. Mideye Botilinum toksin (botoks) uygulanması endoskopik olarak midenin belirli bölgelerine Botilinum toksini enjekte edilmesi esasına dayanır.

Bu yöntemde mide kaslarının kasılması azaltılarak mide boşalma süresi gecikir ve hastada tokluk hissi oluşur; böylece kilo kaybı sağlanmış olur.

Mide de iştahtan sorumlu bir bölge vardır. Bu bölgeye fundus adı verilir.  Bu bölgeye enjekte edilen botoks ile midenin gıdaları daha yavaş sindirmesini sağlamaktadır.

Mide botoksu için uygun muyum?

İşlem Nasıl Yapılıyor?

Mide botoksu endoskopik olarak yapılan bir işlemdir. Endoskopi ile yemek borusu, mide ve on iki parmak bağırsağı değerlendirilir. Botoks işlemine engel bir durum yoksa mide botoksuna geçilir.

Midenin çok geniş bir alanına botilinum toksin (botoks) enjeksiyon yapılarak mide kaslarının etkisiz hale gelmesi sağlanır. Midede kasılmayı sağlayan kasların bu özelliğini yitirmesi durumunda gıdalar midede uzun süre kalabilir.

Midenin boşalma süresi uzar. Normalde midenin boşalma süresi 5-6 saat arasında iken bu süre 12 saate kadar çıkar.

Bu şekilde hastaların iştahları azalarak midedeki tokluk hissi uzar ve hasta kilo vermeye başlar.


Whatsapp Destek

Doc.Dr.Hasan Abuoglu

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?

Tüp Mide Tüp Mide Tüp Mide Tüp Mide Tüp Mide Tüp Mide Tüp Mide