Mide Balonu

Mide Balonu

Mide balonu vücut kitle indeksi 25 üzeri ve 35 in altı olan, diyet ve egzersiz yaparak kilo kaybı sağlayamamış kişiler için önerilmektedir. Ameliyat için bir engel varsa aynı şekilde bu tedaviden yararlanılabilir.

Mide balonu tedavisinde slikondan yapılmış ayarlanabilir özel bir balon kullanılmatadır. Endoskopik yöntemle, hafif sedasyon altında, 15 -20 dk süreyle mideye yerleştirilmektedir. Balonun mide de kalış süresi 6 - 12 ay arasındadır.

Mide balonu takılan hastanın balonun mide içerisinde yer kaplamasından dolayı mide kapasitesi küçülür ve geç acıkması sağlanır.Hastada tokluk hissi oluşur. Bu sayede zayıflama işlemi gerçekleşir.

Mide balonu tedavisi için uygun muyum?

Mide balonu tedavisinin uygulanması için vücut kitle indeksi 25 - 35 arasında olmalıdır.

Hastanın ameliyat olmasına engel bir durum söz konusu ise bu tedavi uygulanabilir. Morbid obez grubundaki bir hastanın ameliyatı yüksek riskli olabilmektedir. Bu gruptaki hastaların ameliyat öncesi kilo vermesi ameliyat riskini düşürmektedir. Bu gibi durumlarda mide balonu tedavisi uygulanmaktadır.

Vücut kitle indeksi 35 ve üzeri olan hastalar ameliyat edilmek için uygundur. Ancak ameliyat olmak istemediğini belirten uygun hastalara da mide balonu tedavisi önerilmektedir.

Hızlı ve Güvenli Endoskopik Yöntem

Endoskopi ucunda küçük kamera bulunan ve endeskop adı verilen bir cihaz yardımıyla yemek borusu, mide, onikiparmak bağırsağı ve kalın bağırsağı kapsayan bölgenin incelenme işlemine verilen isimdir.

Endoskopi hafif sedasyon altına uygulanan, dakikalar içerisinden tamamlanan ve güvenli bir işlemdir. Ülkemizde uzun yıllardır uygunlanmaktadır.

Mide balonu tedavisinde silikon balon bu yöntemle mideye indirilip şişirilmektedir. Ekibimiz endoskopi işleminde 10+ üzeri tecrübeye sahiptir.

Mide Balonu Tedavisinden Sonra

Mide balonu tedavisinden sonra bulantı ve kusma gibi şikayetler olabilmektedir. Bu yan etkiler ilaçlarla kontrol altına alınmaktadır.

Kilo verimini hızlandırmak için bariatrik diyetisyenlerimiz tarafından hastaya beslenme planı bildirilmektedir.

Balonun kullanım süresi tamamlanınca tekrar endoskopik yöntemle mideden çıkartılmaktadır.


Whatsapp Destek

Doc.Dr.Hasan Abuoglu

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?

Tüp Mide Tüp Mide Tüp Mide Tüp Mide Tüp Mide Tüp Mide Tüp Mide